Konference ČKF: Data o evropských trzích a medical fitness

24.04.2013 17:54

Jak už jsme předesílali v krátké novince, minulý týden proběhla konference České komory fitness na téma Fitness je váš byznys. Konference se zúčastnilo na 80 fitness profesionálů a zejména majitelů a provozovatelů fitness. A to jak členů, tak i dosud nečlenů komory. Anotace konference slibovala zajímavá data a informace. O část z nich se postaral mj. Hans Muench, ředitel evropské divize největší světové fitness asociace IHRSA. Ten mimo jiné představil data z jednotlivých evropských trhů. 

Česko vs. Evropa

Na našem portále jsme již obdobná data publikovali z podzimní konference. Tentokrát Hans Muench prezentoval počty členů ve fitness klubech v jednotlivých zemích:

Je nutno dotat, že v případě ČR se jedná o odhad, protože přesná data zatím neexistují. I tak ale výrazně pokulháváme například za Maďarskem, nebo dokonce Polskem, kde je trh násobně rozvinutější. 

A jak si stojí naše malá země v počtu cvičících? Zatímco u fitness velmocí je to mezi 10-16% populace, v České republice je to dle odhadů IHRSA pouhých 0,7% cvičících, optimističtější tuzemské odhady České komory fitness hovoří o 1,7 - 2% pravidelně cvičící populace. Celkové číslo se tedy oproti dřívějším údajům zpřísňuje:

Zajímavý údaj je i průměrná cena v eurech, kterou jsou klienti ochotni vydat měsíčně za cvičení. Naši čeští klienti se v tuto chvíli, jak je z tabulky patrné, drží více při zemi. Jejich kupní síla je tak poloviční až dvoutřetinová oproti jiných větším zemím v Evropě.

 

Medical fitness, správný směr

Ředitel evropské organizace IHRSA mimo jiné také představil hlavní velký trend v Evropě. Ten vnímá tato organizace v Medical fitness, tedy tzv. zdravotní fitness. "Zdravotní fitness představuje partnerství fitness klubů, zdravotních zařízení a zdravotních pojišťoven. Zapojené fitness kluby musí vykazovat prokazatelnou kvalitu svých služeb, personálu i vybavení a samozřejmě spolehlivost," vysvětluje Hans Muench.   

Cílem tzv. Zdravotních fitness je ve spolupráci s lékaři a zdravotními pojišťovnami nabízet takové funkční tréninky, které pomáhají při prevenci a léčbě onemocnění typu vysokého cholesterolu, artritidy, bolesti krční páteře, osteoporózy, cukrovky, vysokého krevního tlaku, bolestech bederní páteře a také vhodná cvičení pro ženy v těhotenství.  A dodává, že v Evropě již taková centra fungují: "Ve Vídni je to projekt Vienna Medical Fitness, v Německu Aktiva Medici, po celém Švýcarsku existuje síť center Kieser Training, která již působí i v České republice v Praze a Brně. V Irsku patří mezi zdravotní fitness Medfit, ve Velké Británii to je Nuffield, v Turecku velmi úspěšný Coliseum Medical Park a v Norsku Stamina HoT."

 

Další zajímavé přednášky pak přednesli také Tomáš Krmíček z firmy Nové fitness, Zdeněk Somr z Rozhodčího soudu a Jana Havrdová společně s Miroslavem Jirčíkem za komoru. Účastníci se tak mohli mimo jiné dozvědět že Fitness není charita, nebo proč je důležité být jako fitness centrum součástí České komory fitness. Bezesporu zajímavý program má komora v plánu realizovat i do budoucna. 

 

Karel Jarušek

Diskuze k článku: Konference ČKF: Data o evropských trzích a medical fitness

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.